Shockwave

Shockwave

Shockwave

Šta je SHOCKWAVE (ERSWT)?
SHOCKWAVE ili terapija udarnim talasom, predstavlja modernu i visoko efektivnu metodu liječenja u ortopediji i sportskoj medicni. Podrazumijeva seriju veoma intenzivnih i kratkih talasa kinetičke energije, koja se u kontaktu sa tkivom pretvara u akustičku energiju. Uređaj putem, najčešće komprimovanog vazduha, prenosi kinetičku energiju na projektil koji veoma brzo i intenzivno udara u transmiter aplikatora, a koji tu energiju prenosi u tretirano tkivo. Najveći intenzitet akustičke energije je neposredno ispod kože, a može doprijeti i do 6 cm u dubinu.

Kako SHOCKWAVE djeluje?
Mehanizmi djelovanja nisu najbolje objašnjeni, ali se zna da udarni talas dovodi do:
– SMANJENJA BOLA putem smanjenja koncetracije supstancije P, histamina i drugih nociceptivnih metabolika. Do smanjenja osjećaja bola dolazi i tako što jaki talasi aktiviraju nociceptore koji stimulišu inhibitorni interneuron, a što za posljedicu ima smanjenje transmisije bolnih signala (Gate control theory);
– STIMULACIJA UGRADNJE KOLAGENA i njegovu pravilniju remodelaciju, čime tkiva postaju otpornija na mehinčka opterećenja;
– UBRZAVANJE CIRKULACIJE i metabolizma, smanjenja mišićnog tonusa i relaksacije trigger tačaka;
– STVARANJE NOVIH KRVNIH SUDOVA (neovaskularizacija) primjenom udarnog talasa, gdje dolazi do mikroruptura u mekim tkivima, što stimuliše različite metaboličke procese koji za posljedicu imaju remodeliranje arteriola koje rastu i formiraju se nove. Ovaj mehenizam je veoma važan kada želimo da tretiramo tkiva koja su slabo prokrvljena (enteze, tetive, ligamenti I sl.). Na taj način dolazi do bolje prokrvljenosti tretirane regije i bržeg ozdravljenja;
– RAZGRADNJA KALCIFIKATA. Poznato je da ljudski organizam hronične upale i mikrotraume konzervira taloženjem soli kalcijuma. Pri tome nataloženi kalcijum postaje i rješenje i uzrok novih problema. Udarni talas stimuliše biološku dekalcifikaciju. Kalcifikati, nakon tretmana, obično postaju manji i zaobljeniji i kao takvi i izazivaju manje tegoba. Višak kalcijuma biva uklonjen putem limfnog sistema.

Gdje primjenjujemo shockwave?
Indikacije za terapiju udarnim talasom su: razni entezitisi i tendinitisi (teniski lakat, golferski lakat, skakačko koljeno, trkačko koljeno, iliotibijalni bolni sindrom, sindrom piriformisa, ahilarni tendinitis, tendinitis supraspinatusa), plantarni fascitis i petni trn, periartritis humeroskapularis, kalcifikat ramena i smrznuto rame, kalcifikati koljena kod gonartroze, mišićni spazam, tretman ožiljnih tkiva nakon povreda mekih tkiva (istegnuća i rupture mišića i ligamenata), Mortonov neurom, usporeno zarastanje preloma, upala pokosnica, tretman trigger tačaka i drugo.

Kada ne smijemo primjenjivati SHOCKWAVE?
Kontraindikacije za primjenu udarnog talasa su: poremećaj koagulacije i upotreba antikoagulantne terapije, karcinomi, lokalna infekcija, dijabetična polineuropatija, zone rasta kod djece u razvoju, šest nedelja nakon lokalne terapije kortizonom, tromboza i tromboflebitis, trudnoća, pacemaker, metalni implantati. Regije gdje se ne primjenjuju su glava, kičmeni stub, pored velikih krvnih sudova i nerava.

Kako izgleda tretman i da li je bolan?
Tehnika izvođenja terapije: Prije primjene je važno uspostaviti tačnu dijagnozu. Pacijent se postavi u odgovarajući položaj, markiraju se tačke za tretman, aplicira se konduktivni gel i podesi aparat na odgovarajući pritisak, frekvencu i broj udara. Nakon toga se počinje sa tretmanom. Tretman je uglavnom bezbolan, ponekad može izazvati nelagode ili bol, ali zbog kratkog trajanja, pacijenti ga uglavnom dobro podnose. Trajanje tretmana zavisi od više parametara, ali najčešće traje 10 do 15 minuta. Tretman se najčešće izvodi u razmaku 2 do 7 dana. Pacijenti obično odmah nakon terapije osjete smanjenje bola. Nekad se mogu javiti i nuspojave: crvenilo, otok, bol, hematomi, petehijalna krvarenja, pogoršanje tegoba. Obično su kratkotrajne (2-3 dana) pa novi tretman obično ne radimo dok se ne povuku.

Zaključak
SHOCKWAVE je savremena neinvazivna terapija sa vrlo malo negativnih efekata. Ako je uporedimo sa klasičnim fizikalnim modelitetima, udarni talas je mnogo efikasnija metoda, koja skraćuje vrijeme terapije i daje bolje i dugoročne rezultate. Možemo reći i da je odlična alternativa kada nam se čini da je hirurška intervencija jedini izbor liječenja, uz visoku efikasnost od 70-90%. Iz našeg iskustva možemo reći da ova metoda dovodi do smanjenja bola, povećava pokretljivost i funkcionalnost, a samim tim doprinosi boljem kvalitetu života. O uspješnosti ove metode najbolje govori podatak da je terapija udarnim talasom preporučena terapija od strane FDA (Zavod za hranu i ljekove), za tretman petnog trna i teniskog lakta.

Kontaktirajte nas

Ukoliko želite da zakažete pregled, konsultaciju ili samo želite naš savjet, pištite nam ili pozovite.

Telefon 067 758 000 , fiziotim.me@gmail.com

Vaš izbor je jednostavan.

067 758 000

Da li imate pitanja za nas?

Kontaktirajte nas na

fiziotim.me@gmail.com

Scroll to Top